Przechodniu, powiedz Ojczyźnie

Liryk grecki Symonides z Keos w swoim epigramie odnoszącym się do bitwy pod Termopilami napisał: „Przechodniu powiedz Sparcie, że tu leżą jej syny, wierni jej prawom do ostatniej godziny”.
Nawiązując do epigramu wyrytego na część Spartan pod Termopilami warto przypomnieć bohaterskich żołnierzy kapitana Raginisa, którzy walcząc pod Wizną doczekali się upamiętnienia swej bohaterskiej postawy. Na epitafium przypominającym nam polskich bohaterów spod Wizny czytamy: „Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśmy walczyli do końca, spełniając swój obowiązek”.
Kiedy pod Wizną naszym żołnierzom zabrakło amunicji podjęto decyzję o kapitulacji. Pozostający na stanowisku dowodzenia kapitan Raginis nie chciał oddać się w ręce niemieckich bandytów – popełnił samobójstwo, rozrywając się granatem.
Joakim Broden z zespołu „Sabaton”, opisując historię powstania utworu „40:1” powiedział kiedyś, że „Pewien fan z Polski przesłał kiedyś zespołowi informację na temat bitwy pod Wizną. Kiedy przeczytaliśmy o czynach kapitana Władysława Raginisa i jego żołnierzy, była to dla nas tak nieprawdopodobna historia, że sądziliśmy najpierw, że nie może być prawdziwa. Taka niesamowita odwaga, by 720. żołnierzy stawiało opór 42 tysiącom Niemców! Uznaliśmy natychmiast, że to najbardziej interesująca bitwa w historii, i oczywiście napisaliśmy piosenkę „40:1”.
Przez cztery dni we wrześniu 1939 roku bohaterscy polscy żołnierze kapitana Władysława Raginisa stawiło zacięty opór kilkudziesięciotysięcznej armii niemieckiej dowodzonej przez gen. Heinza Guderiana. Choć przewaga wojsk niemieckiej III Rzeszy była ogromna, obrońcy dzielnie walczyli do końca. Chwałą bohaterom, pamięć poległym.