Joanna d’Arc, znana również jako Dziewica Orleańska, urodziła się około 1412 roku we wsi Domrémy we Francji. Pochodziła z ubogiej rodziny chłopskiej. W wieku około 13 lat zaczęła doświadczać objawień w których słyszała głosy świętych i aniołów. Głosy te nakazywały jej poprowadzić armię francuską do zwycięstwa nad Anglikami w trwającej Wojnie Stuletniej.
W 1429 roku, w wieku zaledwie 17 lat, Joanna przekonała króla Francji Karola VII do oddania jej dowództwa nad oddziałem wojskowym. Ubrana w męską zbroję i sztandar ze świętymi wizerunkami, Joanna poprowadziła Francuzów do szeregu imponujących zwycięstw, m.in. w bitwie pod Orleanem. Te zwycięstwa odmieniły losy wojny i doprowadziły do koronacji Karola VII w Reims.
Mimo sukcesów militarnych, Joanna została schwytana przez Burgundczyków, sojuszników Anglików, w 1430 roku.Przekazano ją Anglikom, którzy oskarżyli ją o herezję i czarnoksięstwo. W 1431 roku, po sfingowanym procesie, Joanna została skazana na śmierć na stosie.
„Gdybym nawet miała zostać skazana i na własne oczy ujrzeć płomienie, gotowy stos i kata, który szykowałby się do jego podpalenia, nie zaprzeczyłabym własnym słowom” – te słowa wypowiedziała Joanna d’Arc tuż przed wykonaniem wyroku śmierci. Ta prosta dziewczyna ubrana w białą zbroję z własnym sztandarem w dłoniach prowadząca wojska francuskie do zwycięstwa została zdradzona przez przyjaciół.
Francja, którą kochała, wydała ją swoim największym wrogom, a ci z kolei skazali ją na śmierć i spalali na stosie 30 maja 1431 r. Przed śmiercią Joanna d’Arc powiedziała: „Proszę idź do najbliższego kościoła, przynieś mi krzyż i trzymaj go na wysokości moich oczu, aż umrę. Chciałabym zawsze mieć krzyż, na którym wisiał Bóg, przed moimi oczami”.
Chociaż Joanna d’Arc zginęła w młodym wieku, jej legenda szybko stała się znana w całej Europie. W 1920 roku została kanonizowana. Jest uważana za bohaterkę narodową Francji i symbol odwagi, wiary i patriotyzmu. Jej historia inspiruje ludzi od wielu wieków i jest przedstawiana w licznych dziełach sztuki, literatury oraz filmu.