86. rocznica śmierci Romana Dmowskiego

Roman Dmowski. Jedno nazwisko, a za nim cała historia walki o Polskę, o marzenie, które wielu wydawało się nieosiągalne. To człowiek, który wiedział, że naród bez wiary w swoją wartość nie przetrwa. „Naród, który nie zna swojej wartości, skazuje się na zagładę” – te słowa, pełne mocy, przypominają, że nasza przyszłość zależy od tego, czy potrafimy być dumni z własnej tożsamości.

Dmowski nie był zwykłym politykiem. Był liderem, który patrzył dalej, myślał odważniej i działał mocniej niż inni. To właśnie on stanął na czele walki o polskie interesy na arenie międzynarodowej, gdy przyszłość odrodzonej Polski ważyła się w Wersalu. Nie prosił o łaski – on negocjował, walczył i wymagał.

„Nie ma miejsca na wielkość bez ofiar.” Dla Dmowskiego te słowa nie były jedynie frazesem. To była życiowa zasada, która prowadziła go przez każdy trudny wybór. Wiedział, że wolność wymaga poświęcenia – czasu, energii, a czasem i życia. Rozumiał, że tylko silny naród, zjednoczony wokół wspólnych wartości i gotowy stawić czoła przeciwnościom, może przetrwać.

Jednak Dmowski to także postać kontrowersyjna. Jego nacjonalistyczne poglądy, ostre słowa i czasami bezkompromisowe decyzje budzą dziś mieszane uczucia. Ale nie można zaprzeczyć, że był człowiekiem swojej epoki – świata, w którym napięcia narodowe i konflikty ideowe były normą, a polityka wymagała twardych zasad i jeszcze twardszych decyzji.

Dziś, 86 lat po jego śmierci, musimy zapytać siebie: co dziedzictwo Dmowskiego oznacza dla współczesnej Polski?Jego wizja silnej, świadomej swojego miejsca w świecie Polski pozostaje inspiracją. „Polska jest wielka wtedy, gdy wierzy w swoją wielkość.” Czy mamy dziś tę wiarę? Czy potrafimy, tak jak on, myśleć odważnie i działać z determinacją?

Dmowski przypomina, że jedność narodowa to nie luksus, ale konieczność. Bez niej jesteśmy podatni na podziały i słabości. „Naród żyje tak długo, jak długo wierzy w swoją misję.” Jaką misję widzimy dziś dla Polski? Czy jesteśmy gotowi stawiać wspólne dobro ponad indywidualne interesy, jak Dmowski stawiał Polskę ponad wszystko?

Niech ta rocznica będzie dla nas wszystkich wezwaniem do refleksji, ale przede wszystkim do działania. Roman Dmowski – symbol walki, wizji i pasji dla Polski! Jego życie to lekcja, że odwaga, determinacja i wizja mogą zmieniać losy narodów. To nasz obowiązek, aby te wartości przekształcić w realne działania, by budować Polskę dumną, silną i szanowaną w świecie.

„Tylko naród świadomy swej wartości może liczyć na szacunek innych.” Czy jesteśmy gotowi wziąć te słowa do serca i uczynić z nich drogowskaz na przyszłość? Polska, o której marzył Dmowski, jest możliwa – ale to od nas zależy, czy będziemy mieli odwagę po nią sięgnąć.